Hawaii County Parks and Recreation Age-Group Track and Field Results - Konawaena 2012

Hawaii County Parks and Recreation
Age-Group Track and Field Meet
Konawaena High School 2/11/2012
Results

Girls 6-8 Standing Long Jump

Elizabeth Evans Kona Christian 5-05.50
Maya Calilao Kona Christian 4-11.00
Riley Blaber Holualoa 4-10.50
Amber Sugrue Naalehu 4-10.50

Girls 6-8 Standing Triple Jump

Vivianne Long Naalehu 15-06.00
Tatai McRight Konawaena 14-10.00
Aanya Texeira Kealakehe 14-06.00

Girls 6-8 Softball Throw

Avrie Salinas-Gouveia Naalehu 60-05.00
Kassie Alapai Konawaena 58-04.00
Naia Ayau Innovations PCS 52-08.00

Girls 6-8 50 meter dash

Avrie Salinas-Gouveia Naalehu 8.88
Tatia McRight Konawaena 9.12
Tracie Kuikahi Konawaena 9.18

Girls 6-8 70 meter dash

Vivianne Long Naalehu 12.47
Tatia McRight Konawaena 12.53
Elizabeth Evans Kona Christian 12.57

Girls 6-8 4x25 meter relay

Konawaena 22.32
(Naia Balancio, Shaian Garana, Shayla Green, Peyton Haleamau)
Naalehu 22.83
(Avrie Salinas-Gouveia, Kaira Pensula, Kaialani Okamura, Natalie Wright)

Girls 6-8 4x50 meter relay

Holualoa 41.88
(Riley Blaber, Sita Hale, Melia Freitas, Presley Keli)
Naalehu 41.97
(Amber Sugrue, Vivianne Long, Finesity Salinas-Gouveia, Jaela Tsukamoto-Gouveia

Girls 9-10 Standing Long Jump

Paloma Field Holualoa 5-11.00
Alisha Kuperus UON 5-08.50
Ryanne Doherty Parker 5-06.50

Girls 9-10 Standing Triple Jump

Kaui Alves Konawaena 18-01.50
Nanea Wall Konawaena 17-09.50
Kaiulani Kealamokia Ehunuikaimalino 16-04.50

Girls 9-10 Softball Throw

LaTisha Abraham Kealakehe 103-05.00
Sepe Pallik Kealakehe 102-10.00
Sakura Remsen Kohala 97-03.00

Girls 9-10 50 meter dash

Tayria Cabatbat Raiders 8.12
Kaui Navas Konawaena 8.33
Kaiea Alapai Ehunuikaimalino 8.43

Girls 9-10 100 meter dash

Kaui Navas Konawaena 15.72
Roxy DeCambra Warriors 16.36
Tayria Cabatbat Raiders 16.39

Girls 9-10 200 meter dash

Kulia Llanes Ehunuikaimalino 33.48
Kenya Palik Warriors 34.59
Roxy DeCambra Warriors 34.70

Girls 9-10 400 meter dash

Nanea Wall Konawaena 1:23.74
Annika Berezny Parker 1:26.83
Paloma Field Holualoa 1:27.86

Girls 9-10 4x50 meter relay

Konawaena 38.33
(Lainie Alapai, Jasmine Alcain, Tania Henriques, Tanniya Uchida)
Holualoa 39.46
(Harley Kell, Amanda Schiff, Alana Grossman, Jordan Buskirk)
University of Nations 39.51
(Alisha Kuperus, Zarah Waddell, Sandra Carson, Emily Dutton)

Girls 9-10 4x100 meter relay
Ke Kula o Ehunuikaimalino 1:10.44
(Kulia Llanes, Ka'iulani Kealamakia, Ka'ea Alapai, Lilinoe Losalio)
University of Nations 1:13.61
(Madi Cunningham, Emily Kim, Karina Vierra, Shine Lee)
Konawaena 1:15.95
(Jade Halemano, Pumehana Kahananui, Chantel Epiritu, Jayda Flenori)

Girls 11-12 Running Long Jump

Julia Perry Hawaii Prep 11-10.75
Chloe Smith WHEA 11-10.25
Shanti Eskildsen Kona Christian 11-05.00

Girls 11-12 Running Triple Jump

Moani Aipia-Dolan Naalehu 26-06.25
Nicole Kuperus UON 19-02.25
Sara Frysinger Hawaii Prep 19-00.50

Girls 11-12 High Jump

Alayna McGuiness Waimea 4-04.00

Girls 11-12 Shot Put

Olelo Losalio Ehunuikaimalino 23-07.00
Shayla Chong-Nahele Raiders 21-04.00
Caitlyn White Waimea 17-11.00

Girls 11-12 Discus Throw

Julia Perry Hawaii Prep 48-08.00
Reisa Waddell UON 48-07.50
Keliyah Kimitete-Pius Panthers 42-09.00

Girls 11-12 100 meter dash

Julia Perry Hawaii Prep 15.02
Shanti Eskildsin Kona Christian 15.21
Jewel Dias Innovations PCS 15.22

Girls 11-12 200 meter dash

Shanti Eskildsin Kona Christian 31.14
Sora Frysinger Hawaii Prep 31.58
Jewel Dias Innovations PCS 32.06

Girls 11-12 400 meter dash

Moani Aipia-Dolan Naalehu 1:14.91
Sora Frysinger Hawaii Prep 1:18.32
Tina Sanchez Naalehu 1:24.41

Girls 11-12 800 meter run

Melina Ramirez Konawaena 3:25.01
Karing Vierra UON 3:29.41

Girls 11-12 1200 meter run

Julia Smith WHEA 5:52.61
Audrey Nixon Parker 5:56.66
Kiley Walters Holualoa 6:35.76

Girls 11-12 4x50 meter relay

Kona 32.50
(Kehounani Tavares, April Wong, Tayvia Yamagata, Michele Uyeda)
University of Nations 36.02
(Reisa Waddell, Nicole Kuperus, Lydia Robbins, Emily Kim)

Girls 11-12 4x100 meter relay

Ke Kula o Ehunuikaimalino 1:03.26
(Jaelyn Libarios, Mahie Kaawa, Olelo Losalio, Anuhea Kane)
West Hawaii Explorations Academy 1:08.11
(Chloe Smith, Mairi Ulman, Julia, Brei McLeod)
Naalehu 1:12.08
(Tina Sanchez, Angelina Wright, Maria Miranda, Moani Aipia-Dolan)

Girls 13-14 Running Long Jump

Emma Taylor Hawaii Prep 14-10.00
Kaui Taylor Hawaii Prep 13-02.00
Zaxalyn Guerpo Waimea 12-11.75

Girls 13-14 Running Triple Jump

Katelyn McGuiness Waimea 19-10.50
Brianna Kuperus UON 19-09.00
Kennedy Fish Innovations PCS 19-07.25

Girls 13-14 High Jump

Kaui Taylor Hawaii Prep 4-02.00
Violet Moon Innovations PCS 3-10.00
Mary Loera Innovations PCS 3-08.00

Girls 13-14 Shot Put

Sofia Ribeiro UON 23-09.50
Destiny Jerret Innovations PCS 22-05.00
Kennedy Fish Innovations PCS 21-04.00

Girls 13-14 Discus Throw

Leicha White Waimea 58-04.00
Katie Jefferson Hawaii Prep 51-10.00
Sofia Ribeiro UON 47-08.00

Girls 13-14 100 meter dash

Emma Taylor Hawaii Prep 13.70
Laakea Paio Waimea 14.28
Kamehana Tachera Waimea 14.38

Girls 13-14 200 meter dash

Laakea Paio Waimea 29.13
McKenna Ventura Panthers 30.70
Hiilawe Mano'i Ehunuikaimalino 30.99

Girls 13-14 400 meter dash

Katie Jefferson Hawaii Prep 1:14.88

Girls 13-14 800 meter dash

Emma Taylor Hawaii Prep 2:55.17

Girls 13-14 1500 meter run

Katie Jefferson Hawaii Prep 6:48.01

Girls 13-14 4x100 meter relay

Waimea 1:02.51
(Maui Marks, Talis Rivera, Zaxsalyn Guerpo, Sina O'Dell)
Innovations 1:03.98
(Destiny Jarrett, Olivia Crowell, Kennedy Fish, Violet Moon)
Waimea 1:04.81
(Moana'aina O'Dell, Rachel Higaki, Megan Kauhi, Shiadani Resendiz)


Hawaii County Parks and Recreation
Age-Group Track and Field Meet
Konawaena High School 2/11/2012
Results - Boys

Boys 6-8 Standing Long Jump

Keahi Ching Panthers 5-06.50
Arneil Libunao Pahala 4-09.50
Trez Uemoto Keopuku 4-09.00

Boys 6-8 Standing Triple Jump

Kobe Leong Konawaena 15-00.00
Leo Fraga-Salvador Konawaena 14-00.00
Koby Agbayani Kohala 13-09.00

Boys 6-8 Softball Throw

Drew Barque Konawaena 93-02.00
Garrett Warren Raiders 85-00.00
Kamakana Maioho Raiders 81-00.00

Boys 6-8 50 meter dash

Kaden Baptista Panthers 8.57
Keahi Ching Panthers 8.59
James Kapela Konawaena 8.76

Boys 6-8 70 meter dash

Kobe Leong Konawaena 11.48
Keahi Ching Panthers 11.63
Kaden Baptista Panthers 11.65

Boys 6-8 4x25 meter relay

Naalehu 21.73
(Ben Wright, Lonye Willy, Myles Long, Anthony Wright)

Boys 6-8 4x50 meter relay

Konawaena 37.05
(Judah Halemano, Leo Fraga-Salvador, James Kapela, Kobe Leong)
Konawaena 38.73
(Ocean Lewi, Nathan Gabaon, Kelson Shimamoto, Kamaehu Makanui)
Konawaena 39.49
(Ethan Yamaguchi, Kaiea Tayamen, Edward Wessel, Tarry Southerland)


Boys 9-10 Standing Long Jump

Orion Smith Panthers 5-06.50
Andre Carvalho Pahala 5-05.00
Joe Riklon Naalehu 5-04.50

Boys 9-10 Standing Triple Jump

Joey Delos Santos Konawaena 18-03.00
Trajan Satta-Ellis Raiders 17-09.00
Vyas Hale Holualoa 16-10.50

Boys 9-10 Softball Throw

Jason Alani Konawaena 145-11.00
Jameson Medeiros Raiders 112-07.00
Shiro Alokoa Kealakehe 111-01.00

Boys 9-10 50 meter dash

Jordan Himalaya Raiders 7.88
Elijah Kahele Raiders 7.91
Jrajen Satta-Ellis Raiders 7.98

Boys 9-10 100 meter dash

Trajen Satta-Ellis 15.54
Elijah Kahele 15.79
Deven Makana Wagner Panthers 15.81

Boys 9-10 200 meter dash

Caleb Barville Warriors 33.47
Deven Makana Wagner Panthers 33.61
Robert Howard Warriors 35.07

Boys 9-10 400 meter dash

Jordan Himalaya Raiders 1:10.00
Caleb Barville Warriors 1:13.77
William Anderson Konawaena 1:23.13

Boys 9-10 4x50 meter relay

Ke Kula o Ehunuikaimalino 35.49
(Alika Alapai, Kanai'iau Lawrence, Nohea Henry, Ka'ohanui Wilson)
Naalehu 36.49
(Anthony Ysawa, Cobie Peterman, Joe Riklon, Kaleo Mello)

Boys 9-10 4x100 meter relay

Konawaena 1:11.40
(Schyler Suzuki, Christian Aktouka, Jason Alani, Marc David Basa)
Naalehu 1:13.40
(Anthony Ysawa, Teree Oyama, Nelson Boaz, Elijah Evangelista)
Holualoa 1:13.58
(Vyas Hale, Max Hoffman, Riley Sato, Jake Lacey)

Boys 11-12 Running Long Jump

Javen Blackhat Konawaena 14-06.50
Kekoa Ilagon Innovations PCS 13-06.00
Austin Ewing Panthers 12-04.00

Boys 11-12 Running Triple Jump

Kaiya Leleiwi Panthers 27-04.50
Sumuo Engichy Naalehu 26-03.50
Nick Hiromosa Konawaena 24-01.75

Boys 11-12 High Jump

Branden Melton Hawaii Prep 4-00.00
Shen Mackenzie Parker 3-06.00
Trace Tupe Waimea 3-06.00

Boys 11-12 Shot Put

Luke Brouwer Waimea 23-00.00
Joey Wagner Panthers 22-08.00
Michael Hanano Panthers 22-00.50

Boys 11-12 Discus Throw

Luke Brouwer Waimea 64-03.00
Joey Wagner Panthers 51-06.00
Sanjay Thompson Panthers 43-05.00

Boys 11-12 100 meter dash

Javen Blackhat Ehunuikaimalino 14.01
Trace Tupe Waimea 14.53
Kaiya Leleiwi Panthers 14.57

Boys 11-12 200 meter dash

Kaiya Leleiwi Panthers 30.40
Austin Ewing Panthers 30.87
Trace Tupe Waimea Middle 30.88
Jeriah Cacal Panthers 30.88


Boys 11-12 400 meter dash

Lawrence Barrett Konawaena 1:11.69
Michael Hanano Panthers 1:13.25
Sanjay Thompson Panthers 1:15.22

Boys 11-12 800 meter run

Branden Melton Hawaii Prep 2:54.27
Lawrence Barret Konawaena 2:56.07
Yudai Yamakawa Hawaii Prep 2:59.56

Boys 11-12 1200 meter run

Yudai Yamakawa Hawaii Prep 4:42.72
Branden Melton Hawaii Prep 4:44.13
Sanjay Thompson Panthers 5:08.64

Boys 11-12 4x50 meter relay

Naalehu 32.43
(Zachary Kai, Daniel Chang, Gufsag Ysawa, Sumuo Engichy)

Boys 11-12 4x100 meter relay

Ke Kula o Ehunuikaimalino 1:01.13
(Javen Blackhat, Pono Sleightholm, Loa Halemau, Tyler Libarios)
Naalehu 1:05.42
(Gufsag Ysawa, Sumuo Engichy, Daniel Chang, Zachary Kai)

Boys 13-14 Running Long Jump

Justin Perry Hawaii Prep 17-01.75
Caleb Bishop UON 16-06.25
Luca Vartic Panthers 15-09.50

Boys 13-14 Running Triple Jump

Caleb Bishop UON 34-10.25
Kayson Mahiai Konawaena 30-03.75
Justin Agler UON 26-08.25

Boys 13-14 High Jump

Zachariah Ugalde Waimea 4-10.00
Dylan Ryan Hawaii Prep 4-08.00
Kevin Lee Hawaii Prep 4-04.00

Boys 13-14 Shot Put

Caleb Bishop UON 39-04.00
Connor Richards Hawaii Prep 34-00.00
Patrick Cootey Waimea 32-04.00

Boys 13-14 Discus Throw

Isiah Raiano Konawaena 72-09.00
Todd Klahr UON 60-07.00
Nathan Carvalho Kohala 59-06.00

Boys 13-14 100 meter dash

Luca Vartic Panthers 12.47
Zachariah Ugalde Waimea 12.71
Justin Perry Hawaii Prep 13.25

Boys 13-14 200 meter dash

Zachariah Ugalde Waimea 25.34
Luca Vartic Panthers 25.90
Justin Perry Hawaii Prep 26.11

Boys 13-14 400 meter dash

Tanner Gray Panthers 1:03.04
Kaimi Wilson Konawaena 1:04.36
Alex Choi Hawaii Prep 1:05.45

Boys 13-14 800 meter dash

Ziggy Bartholomy Hawaii Prep 2:34.81
Kaija Jacob-Kline 2:41.08
Chance Souza 2:41.57

Boys 13-14 1500 meter run

Ziggy Bartholomy Hawaii Prep 5:26.16
Tanner Curry Panthers 5:34.10
Chance Souza Kohala 5:34.55

Boys 13-14 4x100 meter relay

Kona 54.51
(Shelton Grace, Kaimi Wilson, Skye, Koa Basque)
Kona 56.32
(Isaiah Raiano, Ryan Malone, Thomas Johnston Kayson Mahiai)




 

Comments