Licensed to Kea'au High School HY-TEK's Meet Manager 4/9/2016 07:55 PM
BIIF Track and Field @ Konawaena
Kealakekua, HI
Results
Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Emma Taylor SR Hawaii Prep 12.92 1 10
2 Karlee Young FR Chr. Liberty 13.59 1 8
3 Angeline Kenoi FR KS Hawaii 13.78 1 6
4 Cayli Farias SO KS Hawaii 13.81 1 4
5 Olivia Hettle-Hori SR Kealakehe 13.90 1 2
6 Mykelah Ojano-Daly So Waiakea 13.94 1 1
7 Rowan Kotner JR Hawaii Prep 14.02 5
8 Carolina Menner SO Hawaii Prep 14.04 2
9 Emi Higgins FR Hawaii Prep 14.09 4
10 Kiyomi Watanabe Fr Kona 14.11 1
11 Shariah Mae Olomua JR KS Hawaii 14.29 3
12 Sofia Aguilar SO Hawaii Prep 14.29 3
13 Maurice Riingen FR Keaau 14.31 3
14 Makela Rincon SR Pahoa 14.33 3
15 JoryAnne Cabalse Fr Waiakea 14.34 1
16 Kierstyn Yamamoto FR Keaau 14.40 2
17 Piilani Yamanoha Jr Waiakea 14.58 2
18 Keosokin Kheng 10 Kau HS 14.59 3
19 Luci Garinger SO Kealakehe 14.68 2
20 Hope Kudo SO Kealakehe 14.72 3
20 Shanti Eskildsen FR Makua Lani 14.72 2
22 Rayna Robinson 10 Pahoa 14.75 2
23 Taira Javar Waiakea 14.83 5
24 Kayla Kahauolopua So Waiakea 14.86 4
25 Macey Soares Fr Waiakea 14.89 3
26 Trinity Robinson So Waiakea 14.90 5
27 Kylee Hayashida SR KS Hawaii 14.91 2
28 Riley Brown FR Chr. Liberty 14.91 2
29 Cassidy Kelii SR KS Hawaii 14.95 4
30 Lei Kimura SO Kealakehe 15.04 5
31 Allyson Prater FR Kealakehe 15.31 5
32 Thaya Texeria FR Kealakehe 15.35 6
33 Tehina Slade SO Kealakehe 15.45 4
34 Lovina Queja SO Keaau 15.50 4
35 Isabelle Tayo SO Kealakehe 15.58 5
36 Shiella Natividad Pahoa 15.86 6
37 Kaui Pakani-Tsukiyama So Waiakea 15.88 6
38 Mary Waterman FR Keaau 16.02 5
39 Faith Hernandez FR Kealakehe 16.10 6
40 Dorrell Kamauu SO Kealakehe 16.15 6
41 Kaiminani Rapoza 12 Kau HS 16.35 4
42 Abril Guzman JR Kealakehe 16.51 5
43 Regina Villanueva SR Pahoa 16.67 4
44 Kawehi Domingo SO Kealakehe 16.77 6
45 Vanesa Vences SO Kealakehe 16.91 3
46 Evelyn Vences Kealakehe 17.40 4
47 Shaylee Thompson SO Kealakehe 18.36 6
Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Emma Taylor SR Hawaii Prep 26.26 1 10
2 Nicole Cristobal JR Kealakehe 27.22 1 8
3 Angeline Kenoi FR KS Hawaii 28.44 1 6
4 Karlee Young FR Chr. Liberty 28.47 1 4
5 Bryonie Cameron So Waiakea 28.90 1 2
6 Teah Van Bergen SO Hawaii Prep 28.95 3 1
7 Annika Lepik SR Hawaii Prep 29.37 2
8 Kierstyn Yamamoto FR Keaau 29.68 1
9 Rayna Robinson 10 Pahoa 30.12 2
10 Kayla Kahauolopua So Waiakea 30.22 3
11 Ashyln Cabatbat SR Kealakehe 30.27 1
12 Luci Garinger SO Kealakehe 30.30 2
13 Maurice Riingen FR Keaau 30.32 2
14 Keosokin Kheng 10 Kau HS 30.39 3
15 Piilani Yamanoha Jr Waiakea 30.45 1
16 Makela Rincon SR Pahoa 30.65 2
17 Anela O Nalani Cominella FR KS Hawaii 30.70 2
18 Riley Brown FR Chr. Liberty 30.75 2
19 Lei Kimura SO Kealakehe 30.88 3
20 Charlotte Taylor SO Kealakehe 30.96 4
21 Macey Soares Fr Waiakea 31.09 2
22 Thaya Texeria FR Kealakehe 31.47 3
23 Ayushi Purell JR Honokaa 31.78 4
24 Alexa Richardson SO Hawaii Prep 31.83 4
25 Isabelle Tayo SO Kealakehe 32.29 5
26 Sydney Cochran FR Hawaii Prep 32.46 5
27 ciera tavares Waiakea 32.52 4
28 Casey Sanford SO Kealakehe 32.60 5
29 Lovina Queja SO Keaau 32.62 4
30 Allyson Prater FR Kealakehe 32.71 3
31 Faith Hernandez FR Kealakehe 33.08 3
32 Mary Waterman FR Keaau 33.52 5
33 Sheena Flores 10 Kau HS 33.60 3
34 Dorrell Kamauu SO Kealakehe 33.70 5
35 Vanesa Vences SO Kealakehe 34.71 5
36 Kaiminani Rapoza 12 Kau HS 35.26 4
37 Kahealani Koanui FR Kealakehe 36.49 4
38 Shaylee Thompson SO Kealakehe 38.63 5
Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Leina Ann Takizawa So Kona 59.97 1 10
2 Savannah Cochran SR Hawaii Prep 1:02.77 1 8
3 Nicole Cristobal JR Kealakehe 1:03.79 1 6
4 Joey-Ann Cootey FR KS Hawaii 1:04.29 1 4
5 Mykelah Ojano-Daly So Waiakea 1:05.12 1 2
6 Sophia Cash FR Honokaa 1:05.62 1 1
7 JoryAnne Cabalse Fr Waiakea 1:06.84 1
8 Rayna Robinson 10 Pahoa 1:06.93 2
9 Sabrina Marvin JR Hawaii Prep 1:08.05 2
10 Kawailehua Andrade SO Pahoa 1:09.48 1
11 Sheena Flores 10 Kau HS 1:09.69 3
12 Ashyln Cabatbat SR Kealakehe 1:10.77 2
13 Kacie Decoito Honokaa 1:13.00 2
14 Makela Rincon SR Pahoa 1:14.12 3
15 Ayushi Purell JR Honokaa 1:15.14 3
16 Kahealani Koanui FR Kealakehe 1:16.18 3
17 Kaiminani Rapoza 12 Kau HS 1:19.85 2
18 Nana Ueno SR Hawaii Prep 1:24.93 3
Girls 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Madison Pratt SO Keaau 2:22.26 10
2 Saya Yabe Jr Waiakea 2:28.62 8
3 Stella Javier SR Pahoa 2:33.07 6
4 Sydney Layaoen Jr Waiakea 2:34.88 4
5 Zion Frost SO Kealakehe 2:43.40 2
6 Jordyn Mantz SO KS Hawaii 2:46.56 1
7 Sheena Flores 10 Kau HS 2:46.72
8 Cheyana Crossman SR Keaau 2:53.24
9 Cecilia Jeschke So Waiakea 2:55.48
10 Sara Franco Garcia JR Kealakehe 2:55.50
11 Shaylan Gega FR KS Hawaii 3:00.05
12 Joy Rimel SR Chr. Liberty 3:06.55
13 Helena Mitsumura FR Kealakehe 3:08.19
Girls 1500 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Saya Yabe Jr Waiakea 5:07.31 10
2 Zoe Ganley FR Hawaii Prep 5:21.50 8
3 Sophia Cash FR Honokaa 5:28.21 6
4 Brieana Arakawa FR Kealakehe 5:39.98 4
5 Jordyn Mantz SO KS Hawaii 5:40.01 2
6 Tove Fostvedt SO Hawaii Prep 5:46.09 1
7 Zion Frost SO Kealakehe 5:47.65
8 Sara Franco Garcia JR Kealakehe 6:03.01
9 Madison Directo FR Keaau 6:06.69
10 Cheyana Crossman SR Keaau 6:07.96
11 Tola Mahoney JR Hawaii Prep 6:08.09
12 Tania DuPont JR Hawaii Prep 6:09.91
13 Casey Sanford SO Kealakehe 6:11.17
14 Eva Garces SO Kealakehe 6:29.11
15 Maili Fediuk FR Kealakehe 6:36.37
16 Helena Mitsumura FR Kealakehe 6:47.70
17 Kawehi Domingo SO Kealakehe 6:59.39
18 Lily Mumbert FR Kealakehe 7:01.28
19 Shine Lee SO Kealakehe 7:27.32
-- Kacie De Coito FR Honokaa DQ Impeding
Girls 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Saya Yabe Jr Waiakea 11:38.50 10
2 Sophia Cash FR Honokaa 11:53.41 8
3 Jodi Go Jr Waiakea 11:53.77 6
4 Stella Javier SR Pahoa 12:10.51 4
5 Zoe Ganley FR Hawaii Prep 12:21.12 2
6 Zoe McGinnis Hawaii Prep 12:39.92 1
7 Brieana Arakawa FR Kealakehe 12:40.95
8 Zion Frost SO Kealakehe 13:20.15
9 Sara Franco Garcia JR Kealakehe 14:16.48
10 Eva Garces SO Kealakehe 14:29.98
11 Shine Lee SO Kealakehe 16:50.28
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Saydee Aganus SO KS Hawaii 15.51 1 10
2 Olivia Hettle-Hori SR Kealakehe 18.31 1 8
3 Kiyomi Watanabe Fr Kona 18.55 1 6
4 Hope Kudo SO Kealakehe 19.76 1 4
5 Kahekawai Donner FR Keaau 19.95 2 2
6 Keakealani Pacheco SR KS Hawaii 20.25 2 1
7 Tehina Slade SO Kealakehe 20.52 2
8 Sabina Boo-Rivera SO Keaau 21.82 1
9 Abril Guzman JR Kealakehe 21.86 2
10 Sydney Cochran FR Hawaii Prep 22.63 2
11 Lei Kimura SO Kealakehe 24.09 2
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Olivia Hettle-Hori SR Kealakehe 50.70 1 10
2 Cayli Farias SO KS Hawaii 51.97 1 8
3 Rianna Yoneda SR Keaau 52.27 1 6
4 Keosokin Kheng 10 Kau HS 55.28 1 4
5 Sabina Boo-Rivera SO Keaau 56.41 1 2
6 Kylee Hayashida SR KS Hawaii 58.16 1 1
7 Hiilei Wong Yuen SO KS Hawaii 59.20 2
8 Hope Kudo SO Kealakehe 59.36 2
9 Sydney Cochran FR Hawaii Prep 59.76 1
10 Kahekawai Donner FR Keaau 1:00.51 2
11 Tehina Slade SO Kealakehe 1:01.78 2
12 Abril Guzman JR Kealakehe 1:01.84 2
13 Keakealani Pacheco SR KS Hawaii 1:02.61 2
Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Hawaii Prep 52.33 1 10
2 Kona 52.94 1 8
3 Hawaii Prep 'B' 54.52 2
4 KS Hawaii 56.01 1 6
5 KS Hawaii 'B' 56.17 2
6 Waiakea 56.77 1 4
7 Hawaii Prep 'C' 56.95 2
-- Kealakehe DQ 1 zone violation
-- Kealakehe 'B' DQ 2 zone violation
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kona 4:17.68 10
2 Keaau 4:26.27 8
3 Waiakea 4:53.82 6
4 KS Hawaii 5:04.99 4
Girls High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kau'i Taylor SR Hawaii Prep 5-02.00 5-01.00 10
2 Kayla Kahauolopua So Waiakea 4-08.00 4-09.00 8
3 Kylee Hayashida SR KS Hawaii 4-08.00 4-07.00 6
4 Taira Javar Waiakea 4-08.00 4-05.00 4
5 Ashyln Cabatbat SR Kealakehe 4-04.00 4-03.00 2
6 Rachel Chang FR Hawaii Prep 4-04.00 4-01.00 1
7 Olivia Ensey FR Hawaii Prep 3-11.00
8 Trinity Robinson So Waiakea 3-07.00
-- Nicole Cristobal JR Kealakehe 4-06.00 NH
Girls Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Alana Pedersen-Kamaka SO Waiakea 9-06.00 9-06.00 10
2 Jazmine Correa So Waiakea 7-06.00 8-00.00 8
3 Aaliyah Kahaloa-Young So Waiakea 7-00.00 7-06.00 6
4 Julia Perry SO Hawaii Prep 6-06.00 7-00.00 4
-- Lovina Queja SO Keaau 5-00.00 NH
Girls Long Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Saydee Aganus SO KS Hawaii 17-07.75 15-04.50 10
2 Kau'i Taylor SR Hawaii Prep 15-06.50 15-03.75 8
3 Gemma Palleschi FR Hawaii Prep 14-11.50 6
4 Bryonie Cameron So Waiakea 14-06.25 14-04.75 4
5 Charlotte Taylor SO Kealakehe 12-05.50 12-09.50 2
6 Brandi Faxon SR Keaau 15-00.25 12-09.25 1
7 Rachel Chang FR Hawaii Prep 13-07.50 12-08.50
8 Jeanette Tajiri So Waiakea 14-06.75 12-05.50
9 Keosokin Kheng 10 Kau HS 12-02.25 11-10.50
10 Tabitha Silva-Perreira SR Keaau 11-05.50 10-11.00
11 Olivia Ensey FR Hawaii Prep 12-06.25 10-05.75
-- Lily Mumbert FR Kealakehe FOUL
Girls Triple Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Nicole Cristobal JR Kealakehe 36-01.25 34-04.50 10
2 Gemma Palleschi FR Hawaii Prep 32-02.00 8
3 Bryonie Cameron So Waiakea 30-03.50 30-00.50 6
4 Brandi Faxon SR Keaau 31-01.25 29-11.75 4
5 Jeanette Tajiri So Waiakea 30-11.50 29-07.75 2
6 Rachel Chang FR Hawaii Prep 28-03.00 29-04.00 0.50
6 Teah Van Bergen SO Hawaii Prep 29-04.00 0.50
8 JoryAnne Cabalse Fr Waiakea 29-10.00 28-04.50
9 Ashyln Cabatbat SR Kealakehe 28-03.50 28-02.75
10 Rianna Yoneda SR Keaau 27-00.00
11 Olivia Ensey FR Hawaii Prep 25-10.00 25-05.00
Girls Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Nika Paogofie-Buyten SR Kealakehe 33-10.00 33-01.00 10
2 Titania Yangilmau Jr Waiakea 35-10.00 32-04.00 8
3 Emily M. Gambing JO Kealakehe 31-10.50 30-06.00 6
4 Erika Larsen SR Kealakehe 31-04.00 29-08.00 4
5 Iwanohealani Liufan Kealakehe 28-10.75 2
6 Olelo Losalio JR Kona 28-02.00 28-01.50 1
7 ciera tavares Waiakea 27-09.50 27-00.00
8 Amenity-Denim Akiona Fr Waiakea 24-10.50 25-04.50
9 Puililani Hanohano SO Honokaa 24-01.00 25-02.50
10 Micah DeCleene SR Chr. Liberty 26-07.25 24-05.00
11 Ella Martin FR Kealakehe 22-11.00 21-04.00
12 Sadie Mundy FR Keaau 22-08.00 20-03.00
13 Victoria Gambing SR Kealakehe 21-03.00 18-09.50
14 Nagma Pathan JR Keaau 15-10.00 17-05.50
15 Kellsi Ballesteros SR Pahoa 17-01.75 17-01.25
Girls Discus Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Nika Paogofie-Buyten SR Kealakehe 115-07 113-06 10
2 Iwanohealani Liufan Kealakehe 92-06 8
3 Kaiulani Faanunu SR KS Hawaii 87-11 84-07 6
4 ciera tavares Waiakea 73-09 83-03 4
5 Titania Yangilmau Jr Waiakea 90-05 80-06 2
6 Puililani Hanohano SO Honokaa 70-01 70-10 1
7 Huaka Cortez FR KS Hawaii 65-06 67-09
8 Ella Martin FR Kealakehe 50-09 63-05
9 Amenity-Denim Akiona Fr Waiakea 70-06.50 62-03
10 Emily M. Gambing JO Kealakehe 75-06 58-05
11 Victoria Gambing SR Kealakehe 55-01 55-10
12 Sadie Mundy FR Keaau 56-11.50 51-04
13 Nagma Pathan JR Keaau 50-08 50-10
14 Bianca Shropshire Hawaii Prep 48-08
15 Karika Lepik SO Hawaii Prep 36-10
-- Tehani Carter Hawaii Prep FOUL
-- Olelo Losalio JR Kona 75-02 FOUL
Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Kyree Scott JR Hawaii Prep 11.37 1 10
2 Michael Scott Sr Waiakea 11.65 1 8
3 Rico Logan Handy SO Keaau 11.84 2 6
4 Jacob Pauole So Waiakea 11.87 1 4
5 Kevin Durkin JR Hawaii Prep 11.93 2 2
6 Isaac Pauole So Waiakea 11.94 1 1
7 Kayson Mahiai Sr Kona 11.96 1
8 Isaiah Kemp SO Kealakehe 11.98 2
9 Kupono Kane SR Kona 11.98 1
10 Jordan Kikugawa Jr Kona 11.99 2
11 Torin Tuppein Sr Kona 12.04 1
12 Solomon Escalante JR KS Hawaii 12.04 3
13 Kainoa Raymond FR Kealakehe 12.09 2
14 Elijah Simpliciano SR Kealakehe 12.10 3
15 Tate Whitney JR Kealakehe 12.10 2
16 Bryton Lewi SO Kealakehe 12.12 3
17 Jonah Palikio SR Kealakehe 12.13 2
18 Jeriah Cacal So Kona 12.16 3
19 Austin Aukai Jr Kona 12.18 3
20 Noah Wise JR Hawaii Prep 12.27 3
21 Justice Kahunahana-Simms SO Kealakehe 12.29 2
22 Klayton Gascon FR Honokaa 12.30 4
23 Toby Balaam FR Hawaii Prep 12.31 9
24 Justin O’neill Jr Waiakea 12.32 1
25 Isaac Ysaguirre SO KS Hawaii 12.40 6
26 Ismail Souza SO Kealakehe 12.41 4
27 Destin Hokama SO Honokaa 12.42 6
28 Richard Lindsey SO KS Hawaii 12.42 5
29 Kainalu Lau JR Honokaa 12.43 3
30 Jakob Cox SO Kealakehe 12.45 7
31 Elijah Anakalea-Buckley JR Hawaii Prep 12.47 4
32 Jevon Flippin SO Hawaii Prep 12.50 7
33 Cheyn Tam-Switzer Fr Waiakea 12.53 4
34 Micah Labon Jr Kona 12.53 3
35 David Kalili SR KS Hawaii 12.55 4
36 Brooks Kaniho SO KS Hawaii 12.57 7
37 Kody Haleamau Rubio Jr Waiakea 12.61 5
38 Paniau Lindsey FR KS Hawaii 12.66 7
39 Morgan Hauanio SR Chr. Liberty 12.71 4
40 Patrick Belanio SO Kealakehe 12.75 5
41 Matthew Ching FR Hawaii Prep 12.77 5
42 Charles Caldwell-Ka'ai SR Keaau 12.78 4
43 Ghella Moritz SR Hawaii Prep 12.80 7
44 Cyrus Sobrepena JR Kealakehe 12.85 9
45 Daryl Moreira 10 Kau HS 12.85 5
46 Josh Ebesugawa Fr Waiakea 12.88 7
47 Daniel Vierra SO Keaau 12.93 5
48 Noah Carvalho FR KS Hawaii 12.95 9
49 Bryce Furuli FR KS Hawaii 12.95 8
50 Albert Zuniga SO Keaau 13.12 6
51 Jarred Saribay JR Kealakehe 13.20 8
52 Lucas Pon SO Hawaii Prep 13.20 6
53 Tristan Kilkenny SR Hawaii Prep 13.21 8
54 Griffin Head SO Hawaii Prep 13.22 8
55 Ethan Ramos JR KS Hawaii 13.23 9
56 Riki Nims JR Hawaii Prep 13.27 9
57 Tristan Fleming-Nazara Sr Kona 13.31 5
58 Harvey Tagalicud FR Pahoa 13.32 4
59 Michael Jumalon SO KS Hawaii 13.35 8
60 Jace Nagao Jr Waiakea 13.49 6
61 Yerden Suraganov Hawaii Prep 13.64 8
62 Jay-R Abalos 12 Kau HS 13.69 6
63 Joshua Evangelista FR Kealakehe 13.71 9
64 Preston Filing FR Pahoa 14.05 6
65 Jelbert Nicolas SO Keaau 14.08 7
66 Jeffrey Cushing JR Kealakehe 15.19 6
67 Caleb Robinson 10 Pahoa 16.53 5
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Michael Scott Sr Waiakea 23.54 1 10
2 Kalai Santigo Fr Kona 23.84 1 8
3 Rico Logan Handy SO Keaau 24.03 1 6
4 Isaac Pauole So Waiakea 24.17 1 4
5 Kayson Mahiai Sr Kona 24.35 2 2
6 Elijah Simpliciano SR Kealakehe 24.44 2 1
7 Jeriah Cacal So Kona 24.48 2
8 Tate Whitney JR Kealakehe 24.53 1
9 Mesepa Short So Waiakea 24.75 1
10 Kainoa Raymond FR Kealakehe 24.83 3
11 Bryton Lewi SO Kealakehe 24.87 1
12 Ismail Souza SO Kealakehe 25.03 2
13 Austin Aukai Jr Kona 25.09 2
14 Cheyn Tam-Switzer Fr Waiakea 25.10 3
15 Klayton Gascon FR Honokaa 25.10 3
16 Jordan Kikugawa Jr Kona 25.34 3
17 Jakob Cox SO Kealakehe 25.41 5
18 Kody Haleamau Rubio Jr Waiakea 25.55 3
19 Will Savage SO Hawaii Prep 25.75 6
20 Riki Nims JR Hawaii Prep 25.90 4
21 Jonah Palikio SR Kealakehe 25.92 2
22 Weston Gorospe FR Keaau 26.31 4
23 Dante Sagie-Zenor Pahoa 26.36 4
24 Coleman Ahakuelo FR Keaau 26.39 3
25 Josh Ebesugawa Fr Waiakea 26.41 5
26 Brad Transfiguracion SR Kealakehe 26.54 5
27 Daryl Moreira 10 Kau HS 26.55 4
28 Cyrus Sobrepena JR Kealakehe 26.61 5
29 Dominic Cardone-Alvarado SO Keaau 26.72 5
30 Patrick Belanio SO Kealakehe 26.87 4
31 Bryce Furuli FR KS Hawaii 26.93 4
32 Lucas Pon SO Hawaii Prep 27.04 5
33 Jarred Saribay JR Kealakehe 27.13 6
34 Michael Jumalon SO KS Hawaii 27.21 5
35 Brennen Nishimura 9 Kau HS 27.39 3
36 Branden Pagala FR Keaau 27.46 6
37 Yerden Suraganov Hawaii Prep 27.77 6
38 Jace Nagao Jr Waiakea 27.83 4
39 Jay-R Abalos 12 Kau HS 28.41 5
40 Jeffrey Cushing JR Kealakehe 32.13 6
41 DJ Gambing SR Kealakehe 34.74 6
-- Kainalu Lau JR Honokaa FS 2
-- Gabriel Frazier-Jenkins So Waiakea FS 1
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Michael Scott Sr Waiakea 51.45 1 10 51.447
2 Hauoli Akau So Kona 51.45 1 8 51.448
3 Kainalu Lau JR Honokaa 54.38 1 6
4 Bayley Manlinguis SR KS Hawaii 54.82 1 4
5 Morgan Hauanio SR Chr. Liberty 54.89 1 2
6 Kainoa Raymond FR Kealakehe 55.71 2 1
7 Magnus Namohala-Roloos Waiakea 56.04 3
8 Noah Wise JR Hawaii Prep 56.64 3
9 Justice Kahunahana-Simms SO Kealakehe 56.84 2
10 Ilan Naibryf SO Hawaii Prep 57.27 2
11 Rammell Transfiguracion SR Kealakehe 57.68 3
12 Brad Transfiguracion SR Kealakehe 58.88 2
13 Joshua Quero Ondo SR Keaau 58.89 2
14 Isaiah Akana FR Keaau 59.64 3
15 Dominic Cardone-Alvarado SO Keaau 59.95 3
16 Josh Ebesugawa Fr Waiakea 59.99 2
17 Weston Gorospe FR Keaau 1:01.75 2
18 Nafetalai Faanunu FR KS Hawaii 1:09.86 2
19 Jeffrey Cushing JR Kealakehe 1:13.16 3
20 DJ Gambing SR Kealakehe 1:30.29 3
-- Thomas Johnston Sr Kona FS 1
Boys 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Rylie Cabalse Jr Waiakea 2:03.17 10
2 Adrian Larkspur Fr Waiakea 2:08.43 8
3 Eric Cabias-Fernandez Fr Waiakea 2:10.45 6
4 Jackson Cootey JR KS Hawaii 2:11.23 4
5 Seneca Helfrich So Waiakea 2:11.37 2
6 Jantzen Hing SR Kealakehe 2:15.30 1
7 Logan Takazawa Jr Kona 2:17.11
8 Kobe Miller SR Pahoa 2:19.72
9 Alika Citron SO Kealakehe 2:19.87
10 Shaun Kojima Jr Waiakea 2:20.82
11 Allan Simeon SO Keaau 2:20.97
12 Alden Transfiguracion SO Kealakehe 2:23.16
13 Joshua Quero Ondo SR Keaau 2:24.00
14 Magnus Namohala-Roloos Waiakea 2:25.37
15 Jahren Simpliciano FR Kealakehe 2:27.95
16 Brennen Nishimura 9 Kau HS 2:30.77
17 Max Lachance JR Kealakehe 2:34.55
18 La'akea Judd FR Keaau 2:35.63
19 Oliver Grayson SO Hawaii Prep 2:36.86
20 Adrian Nieto SO Keaau 2:40.50
21 Kaloli'i Glory So Waiakea 2:42.60
22 Ku’oko'a Glory So Waiakea 2:42.63
23 Micah Farm FR Kealakehe 2:42.73
24 Austin Araki SO KS Hawaii 2:43.03
25 Hanalei Akazawa SO Kealakehe 2:55.46
Boys 1500 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Lawrence Barrett Jr Kona 4:17.67 10
2 Adalberto Malagon SR Kealakehe 4:20.08 8
3 Nate Ladwig SR Hawaii Prep 4:23.49 6
4 Ziggy Bartholomy JR Kealakehe 4:26.42 4
5 Cody Ranfranz Jr Kona 4:30.68 2
6 Slater Inouye Jr Waiakea 4:41.34 1
7 Jantzen Hing SR Kealakehe 4:47.88
8 Nicolino Keen JR Chr. Liberty 4:51.01
9 Allan Simeon SO Keaau 4:56.99
10 Alika Citron SO Kealakehe 4:58.97
11 Skylar Soultz Fr Waiakea 4:59.43
12 Jahren Simpliciano FR Kealakehe 5:00.09
13 Kobe Miller SR Pahoa 5:01.07
14 Alden Transfiguracion SO Kealakehe 5:02.31
15 Juan Miche Rosales SR Hawaii Prep 5:04.91
16 Rowlie Flores 10 Kau HS 5:08.11
17 La'akea Judd FR Keaau 5:18.10
18 Max Lachance JR Kealakehe 5:20.40
19 Lindzy Batao SO Keaau 5:22.38
20 John Burmeister FR Pahoa 5:22.92
21 Damion Miller FR Pahoa 5:23.45
22 Robert Macasieb SO Keaau 5:32.31
23 Cojai Castro SO Kealakehe 5:36.83
24 Kaloli'i Glory So Waiakea 5:39.72
25 Ku’oko'a Glory So Waiakea 5:40.30
26 Oliver Grayson SO Hawaii Prep 5:41.82
27 Micah Farm FR Kealakehe 5:52.76
28 Austin Araki SO KS Hawaii 6:01.65
29 Dayson Albano FR Keaau 6:07.70
30 Hanalei Akazawa SO Kealakehe 6:07.85
31 Joshua Evangelista FR Kealakehe 6:33.93
Boys 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Adalberto Malagon SR Kealakehe 9:40.32 10
2 Ziggy Bartholomy JR Kealakehe 9:57.09 8
3 Rylie Cabalse Jr Waiakea 10:25.65 6
4 Slater Inouye Jr Waiakea 10:27.14 4
5 Jason Lee FR Hawaii Prep 10:30.45 2
6 Eric Cabias-Fernandez Fr Waiakea 10:44.88 1
7 Seneca Helfrich So Waiakea 10:46.14
8 Shaun Kojima Jr Waiakea 10:52.62
9 Joshua Stinebrink FR KS Hawaii 10:57.91
10 Jantzen Hing SR Kealakehe 11:15.47
11 Lindzy Batao SO Keaau 12:08.88
12 Rowlie Flores 10 Kau HS 12:16.08
13 Cojai Castro SO Kealakehe 12:39.13
14 Hanalei Akazawa SO Kealakehe 13:30.60
15 Micah Farm FR Kealakehe 13:51.42
16 Kaleomakanamai Kuamoo-Qu FR KS Hawaii 13:54.43
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Tre Evans-Dumaran SR KS Hawaii 14.96 1 10
2 Michael Hanano SO Hawaii Prep 16.57 1 8
3 Justice Kahunahana-Simms SO Kealakehe 17.31 1 6
4 Temaura'i Border SR Keaau 18.38 2 4
5 Simon Ellis Sr Kona 18.54 1 2
6 Jarred Saribay JR Kealakehe 18.94 2 1
7 Jakob Cox SO Kealakehe 20.21 2
8 Joshua Evangelista FR Kealakehe 21.90 2
-- Richard Lindsey SO KS Hawaii DNF 1
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Tre Evans-Dumaran SR KS Hawaii 41.70 1 10
2 Simon Ellis Sr Kona 44.15 1 8
3 Kekoa LeBlanc SO Hawaii Prep 44.53 1 6
4 Elijah Simpliciano SR Kealakehe 45.98 1 4
5 Temaura'i Border SR Keaau 46.23 1 2
6 Richard Lindsey SO KS Hawaii 46.38 2 1
7 Ghella Moritz SR Hawaii Prep 47.45 1
8 David Kalili SR KS Hawaii 47.70 3
9 Coleman Ahakuelo FR Keaau 48.15 1
10 Tzion Carland JR Keaau 48.45 3
11 Daryl Moreira 10 Kau HS 48.82 2
12 Charles Caldwell-Ka'ai SR Keaau 48.82 2
13 Jakob Cox SO Kealakehe 48.97 2
14 Jarred Saribay JR Kealakehe 49.37 3
15 Noah Wise JR Hawaii Prep 49.73 3
16 Paniau Lindsey FR KS Hawaii 50.15 3
17 Daniel Vierra SO Keaau 50.16 2
18 Griffin Head SO Hawaii Prep 50.36 2
19 Riki Nims JR Hawaii Prep 50.57 3
20 Albert Zuniga SO Keaau 51.81 2
Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Hawaii Prep 45.04 1 10
2 Kona 45.07 1 8
3 KS Hawaii 45.28 1 6
4 Kealakehe 46.20 1 4
5 Waiakea 46.46 1 2
6 Kona 'B' 46.58 2
7 Kealakehe 'B' 47.42 2
8 KS Hawaii 'B' 49.49 2
9 Hawaii Prep 'C' 53.98 2
-- Hawaii Prep 'B' DQ 2 zone violation
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kona 3:34.59 10
2 Waiakea 3:37.31 8
3 Hawaii Prep 3:40.64 6
4 KS Hawaii 3:41.48 4
5 Kealakehe 3:46.72 2
6 Keaau 4:00.26 1
Boys High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Austin Aukai Jr Kona 5-08.00 5-11.00 10
2 Gabriel Frazier-Jenkins So Waiakea 5-04.00 5-07.00 7
2 Elijah Anakalea-Buckley JR Hawaii Prep 5-10.00 5-07.00 7
4 Rico Logan Handy SO Keaau 5-02.00 4-11.00 2.33
4 Temaura'i Border SR Keaau 5-00.00 4-11.00 2.33
4 Tzion Carland JR Keaau 5-02.00 4-11.00 2.33
7 David Scott FR Kealakehe 4-06.00 4-09.00
8 Branden Pagala FR Keaau 4-06.00 4-07.00
-- David Kalili SR KS Hawaii 5-04.00 NH
Boys Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Lucas DeRego SR KS Hawaii 12-06.00 14-00.00 10
2 Kahekili Donner SR KS Hawaii 11-00.00 11-00.00 8
3 David Amaral SR Keaau 10-06.00 10-06.00 6
4 Ethan Kilkenny FR Hawaii Prep 7-06.00 8-00.00 4
5 Ian Paterakis SO Keaau 6-06.00 7-06.00 2
-- Brandon Meijer SO Keaau 6-06.00 NH
Boys Long Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Hauoli Akau So Kona 20-08.00 20-00.00 10
2 Austin Aukai Jr Kona 19-09.00 19-02.00 8
3 David Kalili SR KS Hawaii 20-02.00 18-11.75 6
4 Jevon Flippin SO Hawaii Prep 18-01.50 4
5 Kaeo Batacan SR KS Hawaii 19-04.50 18-01.25 2
6 Brooks Kaniho SO KS Hawaii 17-03.75 17-03.75 1
7 Elijah Simpliciano SR Kealakehe 18-04.50 17-03.50
8 Bryton Lewi SO Kealakehe 17-10.75 16-08.50
9 Michael Jumalon SO KS Hawaii 16-02.00 16-07.50
10 Rico Logan Handy SO Keaau 18-07.50 16-04.25
11 Albert Zuniga SO Keaau 16-08.25 16-03.25
12 Klayton Gascon FR Honokaa 17-02.25 J16-03.25
13 Tzion Carland JR Keaau 17-04.50 15-11.50
14 Lucas Pon SO Hawaii Prep 15-10.00 15-06.00
15 Daniel Vierra SO Keaau 15-09.75 15-04.75
16 Patrick Belanio SO Kealakehe 14-03.50 15-03.75
17 Kody Haleamau Rubio Jr Waiakea 14-08.75 15-03.25
18 Joshua Evangelista FR Kealakehe 15-10.00 15-02.25
19 Isaac Ysaguirre SO KS Hawaii 16-10.00 15-01.75
20 Brennen Nishimura 9 Kau HS 14-05.75 14-10.50
21 Isaiah Anahu FR KS Hawaii 15-02.50 14-08.50
22 Ismail Souza SO Kealakehe 17-08.00 12-00.50
23 Jay-R Abalos 12 Kau HS 11-06.25
Boys Triple Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Keanu Young SO Hawaii Prep 36-10.00 38-04.00 10
2 Bryton Lewi SO Kealakehe 38-03.50 8
3 David Kalili SR KS Hawaii 37-02.00 6
4 Rico Logan Handy SO Keaau 38-06.50 36-11.50 4
5 Justice Kahunahana-Simms SO Kealakehe 37-10.75 35-11.75 2
6 Isaiah Akana FR Keaau 33-04.50 33-05.50 1
7 Tzion Carland JR Keaau 34-09.00 33-02.25
8 Paniau Lindsey FR KS Hawaii 32-01.50 32-11.00
9 Michael Jumalon SO KS Hawaii 33-06.75 32-00.50
10 Bryce Furuli FR KS Hawaii 32-10.00 30-10.00
11 Isaiah Anahu FR KS Hawaii 31-03.50 30-07.00
12 Kaimialoha Like FR KS Hawaii 28-11.50
13 Jelbert Nicolas SO Keaau 29-09.00 28-04.50
14 Kyden De Sa FR KS Hawaii 27-04.50
15 Wainoho O Pueo Tolentino FR KS Hawaii 27-00.25 24-11.00
-- Kaleomakanamai Kuamoo-Qu FR KS Hawaii FOUL
Boys Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kilinahe Oliveira SR Pahoa 47-10.00 43-09.00 10
2 Torin Tuppein Sr Kona 42-06.50 40-07.75 8
3 Ashton Porter SR KS Hawaii 43-04.00 40-02.00 6
4 Russel Montibon SR KS Hawaii 42-11.00 40-01.00 4
5 Jian Pascual Jr Waiakea 39-09.00 39-00.50 2
6 Culen Santiago JR KS Hawaii 36-06.00 36-08.00 1
7 Caleb Manuel-Cortez JR KS Hawaii 36-01.50 36-04.50
8 Kanaiela Decoito SR KS Hawaii 37-11.50 36-03.50
9 Kawika Brooks Sr Kona 35-04.00 35-05.25
10 DJ Gambing SR Kealakehe 35-01.75 35-01.50
11 Paxton Rhyss SR Keaau 36-08.50 34-09.00
12 Steven Gaskin FR Keaau 32-08.50 33-03.00
13 Vince Hoopii Jr Waiakea 34-11.50 33-01.50
14 austin hawk Kona 30-09.00 32-03.00
15 Rammell Transfiguracion SR Kealakehe 31-07.00
16 Grayson Cosier SO KS Hawaii 31-05.00 31-00.00
17 Shane Kanae Jr Waiakea 33-06.00 30-08.25
18 Billy Rosario SR Keaau 29-10.50 30-03.00
19 Charles Mortensen SO KS Hawaii 30-10.00 29-08.00
20 Joseph Hooper JR KS Hawaii 29-03.00
21 Jeremiah Schubert SO KS Hawaii 30-04.50 28-07.00
22 Aukea Hooper SO KS Hawaii 28-00.75 24-08.00
23 Teva Reynolds FR KS Hawaii 31-02.00 24-03.50
24 Ayren Dre Aranaydo FR Keaau 18-02.50 18-02.00
Boys Discus Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Russel Montibon SR KS Hawaii 132-02 134-06 10
2 Jian Pascual Jr Waiakea 109-04 121-05 8
3 Caleb Manuel-Cortez JR KS Hawaii 114-10 116-01 6
4 Ashton Porter SR KS Hawaii 121-03 115-09 4
5 Kanaiela Decoito SR KS Hawaii 115-08 115-02 2
6 Kilinahe Oliveira SR Pahoa 119-05 111-09 1
7 Kawika Brooks Sr Kona 101-01 111-01
8 Dalon Freitas Sr Kona 101-09 105-03
9 Grayson Cosier SO KS Hawaii 111-10 103-07
10 Teva Reynolds FR KS Hawaii 104-05 100-05
11 Culen Santiago JR KS Hawaii 121-01 98-06
12 Joseph Hooper JR KS Hawaii 88-08 93-05
13 Shane Kanae Jr Waiakea 96-07 91-06
14 Charles Mortensen SO KS Hawaii 104-07 91-03
15 austin hawk Kona 76-04 86-05
16 Paxton Rhyss SR Keaau 90-05 84-10
17 DJ Gambing SR Kealakehe 95-11 78-00
18 Aukea Hooper SO KS Hawaii 72-09 77-04
19 Steven Gaskin FR Keaau 78-11 74-08
20 Jeremiah Schubert SO KS Hawaii 81-04 73-04
20 Rammell Transfiguracion SR Kealakehe 73-04
22 Vince Hoopii Jr Waiakea 73-11 65-11
23 Connor Chamberlain FR Honokaa 52-00 59-11
24 Ayren Dre Aranaydo FR Keaau 51-03 48-08
Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Waiakea 115 2) Kealakehe 98
3) Hawaii Prep 89 4) KS Hawaii 75
5) Kona 35 6) Keaau 33
7) Honokaa 16 8) Chr. Liberty 12
9) Pahoa 10 10) Kau HS 4
Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) KS Hawaii 105 2) Waiakea 102
3) Kona 94 4) Hawaii Prep 75
5) Kealakehe 60 6) Keaau 39
7) Pahoa 11 8) Honokaa 6
9) Chr. Liberty 2