2011 Farrington Preseason Track Meet
Roosevelt High School Honolulu, Oahu, HI 2/26/2011
Results
1 JV Girls 100m Hurdles
===============================================================================
Name year school
===============================================================================
1 Fuatino Manu FR Farrington 21.0h F
2 V Girls 100m Hurdles
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Emily Chang SO Roosevelt 21.1h F
3 JV Boys 110m Hurdles
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Travis Oshiro FR Roosevelt 18.9h F
2 Austin Faumui SO Farrington 20.0h F
3 Bryson Shea FR Kailua 20.3h F
4 Tyler Milton Liana SO Farrington 22.8h F
5 Enele Scanlan FR Farrington 28.4h F
Joshua Kahakua-Teixeira SO Farrington NT F
Roger Boyd FR Farrington NT F
4 V Boys 110m Hurdles
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Ethan Mahaulu JR Kailua 18.7h F
2 Taniela Prescott JR Farrington 20.0h F
3 Khahlil Lono SO Roosevelt 22.1h F
4 Cayden Joaquin JR Roosevelt 22.5h F
5 JV Girls 100m Dash
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Aubrey Abraham FR Nakakuli 13.4h F
2 Fuatino Manu FR Farrington 13.6h F
3 Taizha Kaluhiokalani FR Roosevelt 13.7h F
4 Kaylee Rowe SO Farrington 14.4h F
5 Reiah Tia Farrington 14.7h F
6 Sandy Alualu FR Farrington 14.9h F
7 Jacie Pearson-Santos FR Roosevelt 15.3h F
8 Kylie Yamamoto FR Roosevelt 15.4h F
9 Carolyn Kamai FR Roosevelt 15.5h F
6 V Girls 100m Dash
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Rhiana Beauregard SO Kailua 13.2h F
2 Sierra Kadooka SO Kailua 13.5h F
3 Kaydee Yukawa SO Roosevelt 14.6h F
4 Anisa Ayala-Espinosa FR Nakakuli 14.9h F
4 Cheyenne Tavares JR Kailua 14.9h F
6 April Arakaki JR Roosevelt 15.0h F
7 Tasha Keliikipi Nakakuli 17.6h F
7 JV Boys 100m Dash
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Jonathon Youn FR Roosevelt 12.5h F
2 Kody Sumida FR Roosevelt 12.6h F
3 Pilipo Kupahu FR Kailua 13.1h F
3 Abraham Silva SO Farrington 13.1h F
5 Austin Faumui SO Farrington 13.2h F
5 Roger Boyd FR Farrington 13.2h F
7 Sebastian Hawkins FR Kailua 13.4h F
8 Devin Furuta-Harada SO Roosevelt 13.5h F
9 Jordan Rozkiewicz FR Roosevelt 13.7h F
10 Deion Villaver FR Farrington 14.1h F
11 Tyler Milton Liana SO Farrington 14.5h F
12 Enele Scanlan FR Farrington 14.6h F
8 V Boys 100m Dash
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Scotland Smith SO Farrington 11.4h F
2 Paul Solomon SO Farrington 11.9h F
3 Kaipo Pale JR Roosevelt 12.1h F
4 Leland Mitchell Farrington 12.2h F
5 Brady Kalah Kaaaihue 11 Nakakuli 12.3h F
6 Kendo Pilor SO Roosevelt 12.8h F
7 Logan Pene-Maugaotega JR Farrington 12.9h F
8 Pono Heen JR Roosevelt 13.2h F
9 Christian Sai SR Kailua 13.3h F
10 Lance Lam JR Roosevelt 13.5h F
11 Monty Lewis JR Roosevelt 13.9h F
12 Isaac Hein JR Kailua 14.1h F
13 Boyd Crowell JR Kailua 14.6h F
14 Onkar Nerukar SR Roosevelt 15.6h F
9 JV Girls 1500m Run
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Tamako Delfino FR Roosevelt 5:53.3h F
2 Kana Morimoto FR Roosevelt 6:13.7h F
3 Asia-Lynn Butin FR Kailua 6:23.2h F
4 Courtney Bonila FR Roosevelt 6:32.9h F
5 Kristen Izumigawa FR Kailua 6:57.3h F
5 Jocelyn Umeda FR Roosevelt 6:57.3h F
10 V Girls 1500m Run
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Jessica Yukawa JR Roosevelt 5:53.3h F
2 Abigayle Baldwin SO Kailua 6:14.9h F
3 Erica Sagisi-Buxton JR Farrington 7:08.5h F
11 JV Boys 1500m Run
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Cody Fujimoto FR Roosevelt 5:05.7h F
2 Dillan Johnson FR Kailua 5:06.5h F
3 Royce Ochimas Nakakuli 5:24.6h F
4 Tyler Tahara FR Kailua 5:54.1h F
5 Mitchell Boyd Farrington 6:10.6h F
12 V Boys 1500m Run
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Sankalpa Marahatta JR Roosevelt 4:48.7h F
2 Jerry Yu JR Roosevelt 4:51.7h F
3 Anthony Wilson SR Roosevelt 5:06.7h F
4 Casey Torres SO Roosevelt 5:09.5h F
5 Sung Yan Chao SO Roosevelt 5:33.6h F
6 Javen Nakamoto JR Roosevelt 5:42.3h F
7 Sunny Yang SO Roosevelt 5:45.0h F
14 V Girls 4x100m Relay
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 A 'Kailua' 55.6h F
15 JV Boys 4x100m Relay
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 A 'Farrington' 51.5h F
2 A 'Kailua' 52.4h F
16 V Boys 4x100m Relay
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 A 'Kailua' 50.6h F
17 JV Girls 400m Dash
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Aubrey Abraham FR Nakakuli 1:14.2h F
2 Kaylee Rowe SO Farrington 1:16.6h F
18 V Girls 400m Dash
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Rhiana Beauregard SO Kailua 1:06.2h F
2 Malia Pearson JR Kailua 1:10.2h F
3 Anisa Ayala-Espinosa FR Nakakuli 1:24.3h F
19 JV Boys 400m Dash
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Jonathon Youn FR Roosevelt 1:02.5h F
2 Sebastian Hawkins FR Kailua 1:04.5h F
3 Pilipo Kupahu FR Kailua 1:07.6h F
20 V Boys 400m Dash
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Nathan Underwood SO Kailua 53.5h F
2 Leland Mitchell Farrington 57.0h F
2 Eric Lum JR Kailua 57.0h F
4 Brady Kalah Kaaaihue 11 Nakakuli 58.1h F
5 Taniela Prescott JR Farrington 1:02.1h F
6 Kendo Pilor SO Roosevelt 1:05.6h F
7 Lance Lam JR Roosevelt 1:07.0h F
8 Monty Lewis JR Roosevelt 1:09.1h F
21 JV Girls 300m Hurdles
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Fuatino Manu FR Farrington 59.7h F
22 V Girls 300m Hurdles
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Emily Chang SO Roosevelt 1:04.0h F
23 JV Boys 300m Hurdles
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Bryson Shea FR Kailua 49.0h F
2 Travis Oshiro FR Roosevelt 49.1h F
3 Roger Boyd FR Farrington 49.8h F
4 Kody Sumida FR Roosevelt 50.5h F
5 Tyler Milton Liana SO Farrington 57.7h F
6 Austin Faumui SO Farrington 59.0h F
24 V Boys 300m Hurdles
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Ethan Mahaulu JR Kailua 45.9h F
2 Dale Visitacion Farrington 46.5h F
3 Cayden Joaquin JR Roosevelt 53.9h F
4 Khahlil Lono SO Roosevelt 57.3h F
5 Taniela Prescott JR Farrington 1:00.3h F
25 JV Girls 800m Run
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Tamako Delfino FR Roosevelt 2:52.3h F
2 Asia-Lynn Butin FR Kailua 3:00.0h F
3 Kana Morimoto FR Roosevelt 3:07.6h F
4 Courtney Bonila FR Roosevelt 3:13.2h F
5 Jocelyn Umeda FR Roosevelt 3:13.7h F
6 Kristen Izumigawa FR Kailua 3:19.4h F
26 V Girls 800m Run
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Abigayle Baldwin SO Kailua 2:46.7h F
2 Jessica Yukawa JR Roosevelt 2:52.8h F
3 Erica Sagisi-Buxton JR Farrington 3:31.7h F
4 Olivia Peterkin Farrington 3:32.0h F
27 JV Boys 800m Run
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Cody Fujimoto FR Roosevelt 2:26.5h F
2 Dillan Johnson FR Kailua 2:27.1h F
3 Royce Ochimas Nakakuli 2:34.0h F
28 V Boys 800m Run
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Nathan Underwood SO Kailua 2:13.3h F
2 Sankalpa Marahatta JR Roosevelt 2:17.2h F
3 Jerry Yu JR Roosevelt 2:23.5h F
4 Casey Torres SO Roosevelt 2:34.5h F
5 Logan Pene-Maugaotega JR Farrington 2:41.2h F
6 Sung Yan Chao SO Roosevelt 2:43.8h F
7 Javen Nakamoto JR Roosevelt 2:45.0h F
8 Sunny Yang SO Roosevelt 2:46.1h F
29 JV Girls 200m Dash
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Taizha Kaluhiokalani FR Roosevelt 29.5h F
2 Kaylee Rowe SO Farrington 31.1h F
3 Sandy Alualu FR Farrington 31.8h F
3 Reiah Tia Farrington 31.8h F
5 Fuatino Manu FR Farrington 32.8h F
6 Jacie Pearson-Santos FR Roosevelt 32.9h F
7 Carolyn Kamai FR Roosevelt 33.2h F
8 Aubrey Abraham FR Nakakuli 39.1h F
30 V Girls 200m Dash
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Rhiana Beauregard SO Kailua 28.5h F
2 Sierra Kadooka SO Kailua 29.4h F
3 Kaydee Yukawa SO Roosevelt 31.0h F
4 Malia Pearson JR Kailua 31.5h F
5 April Arakaki JR Roosevelt 31.6h F
6 Cheyenne Tavares JR Kailua 32.5h F
7 Tasha Keliikipi Nakakuli 38.1h F
31 JV Boys 200m Dash
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Jonathon Youn FR Roosevelt 26.6h F
2 Abraham Silva SO Farrington 26.8h F
3 Kody Sumida FR Roosevelt 27.1h F
3 Travis Oshiro FR Roosevelt 27.1h F
5 Pilipo Kupahu FR Kailua 27.6h F
6 Roger Boyd FR Farrington 27.9h F
7 Sebastian Hawkins FR Kailua 28.0h F
8 Deion Villaver FR Farrington 28.6h F
9 Jordan Rozkiewicz FR Roosevelt 28.9h F
32 V Boys 200m Dash
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Scotland Smith SO Farrington 22.7h F
2 Kaipo Pale JR Roosevelt 24.6h F
3 Brady Kalah Kaaaihue 11 Nakakuli 25.1h F
4 Kendo Pilor SO Roosevelt 26.3h F
5 Monty Lewis JR Roosevelt 27.0h F
6 Lance Lam JR Roosevelt 28.5h F
6 Isaac Hein JR Kailua 28.5h F
8 Onkar Nerukar SR Roosevelt 32.6h F
33 JV Girls 3000m Run
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Tamako Delfino FR Roosevelt 13:27.7h F
2 Kana Morimoto FR Roosevelt 13:44.7h F
3 Courtney Bonila FR Roosevelt 14:42.3h F
4 Jocelyn Umeda FR Roosevelt 14:43.2h F
5 Asia-Lynn Butin FR Kailua 14:50.9h F
6 Kristen Izumigawa FR Kailua 16:07.8h F
34 V Girls 3000m Run
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Jessica Yukawa JR Roosevelt 13:25.7h F
35 JV Boys 3000m Run
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Cody Fujimoto FR Roosevelt 11:01.0h F
36 V Boys 3000m Run
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Sankalpa Marahatta JR Roosevelt 11:31.9h F
2 Casey Torres SO Roosevelt 11:33.4h F
3 Sunny Yang SO Roosevelt 13:20.2h F
4 Sung Yan Chao SO Roosevelt 13:22.7h F
5 Javen Nakamoto JR Roosevelt 13:24.9h F
37 JV Girls 4x400m Relay
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 A 'Farrington' 5:22.7h F
38 V Girls 4x400m Relay
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 A 'Kailua' 4:32.7h F
2 A 'Roosevelt' 5:02.0h F
39 JV Boys 4x400m Relay
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 A 'Kailua' 4:14.6h F
2 A 'Farrington' 4:21.0h F
40 V Boys 4x400m Relay
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 A 'Kailua' 3:55.0h F
2 A 'Roosevelt' 3:59.2h F
42 V Girls High Jump
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Jessica Yukawa JR Roosevelt 4-08.00 F
2 Kaydee Yukawa SO Roosevelt 4-02.00 F
43 JV Boys High Jump
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Joshua Kahakua-Teixeira SO Farrington 5-00.00 F
1 Bryson Shea FR Kailua 5-00.00 F
Enele Scanlan FR Farrington NH F
44 V Boys High Jump
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Kaipo Pale JR Roosevelt 6-00.00 F
2 Eric Lum JR Kailua 5-04.00 F
2 Kendo Pilor SO Roosevelt 5-04.00 F
45 JV Girls Pole Vault
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Courtney Bonila FR Roosevelt 5-06.00 F
1 Tamako Delfino FR Roosevelt 5-06.00 F
1 Jocelyn Umeda FR Roosevelt 5-06.00 F
Kylie Yamamoto FR Roosevelt NH F
46 V Girls Pole Vault
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 April Arakaki JR Roosevelt 7-00.00 F
48 V Boys Pole Vault
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Pono Heen JR Roosevelt 9-06.00 F
49 JV Girls Long Jump
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Aubrey Abraham FR Nakakuli 15-01.50 F
2 Taizha Kaluhiokalani FR Roosevelt 14-08.00 F
50 V Girls Long Jump
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Rhiana Beauregard SO Kailua 15-04.00 F
2 Sierra Kadooka SO Kailua 13-11.00 F
3 Malia Pearson JR Kailua 13-01.00 F
4 Cheyenne Tavares JR Kailua 13-00.50 F
5 Rayna Tia SO Farrington 11-10.50 F
6 Jacquelyn Kamai Farrington 10-01.00 F
51 JV Boys Long Jump
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Austin Faumui SO Farrington 17-05.00 F
2 Roger Boyd FR Farrington 17-04.00 F
3 Devin Furuta-Harada SO Roosevelt 16-06.00 F
4 Pilipo Kupahu FR Kailua 16-04.00 F
5 Bryson Shea FR Kailua 16-02.00 F
6 Austen Parrilla FR Roosevelt 15-07.00 F
7 Sebastian Hawkins FR Kailua 12-07.00 F
53 JV Girls Triple Jump
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Taizha Kaluhiokalani FR Roosevelt 32-04.00 F
55 JV Boys Triple Jump
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Austin Faumui SO Farrington 33-03.00 F
56 V Boys Triple Jump
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Kaipo Pale JR Roosevelt 42-02.00 F
2 Dansen Miller SO Farrington 36-09.00 F
3 Dale Visitacion Farrington 34-04.50 F
57 JV Girls Discus
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Kahoa Mikaele FR Kailua 84-06.00 F
2 Mary Kamau FR Farrington 80-00.00 F
3 Kristen Izumigawa FR Kailua 45-08.00 F
4 Asia-Lynn Butin FR Kailua 42-02.00 F
58 V Girls Discus
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 JoDean Crowell JR Kailua 97-04.00 F
2 Mona Mariko 12 Farrington 95-01.00 F
3 Kyleigh Lilo FR Farrington 93-10.00 F
4 Leilani Myearo-Pacheco SO Farrington 75-00.00 F
5 Tavi Maeva SR Kailua 72-04.00 F
6 Lorentina Tei 12 Nakakuli 69-03.00 F
7 Vanalyn Niumata 12 Nakakuli 44-05.00 F
59 JV Boys Discus
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Charles Sataraka Farrington 123-07.00 F
2 Mitchell Boyd Farrington 101-05.00 F
3 Keanu Foki SO Farrington 96-10.00 F
4 Michael Boyd Farrington 93-04.00 F
5 Lance Nunez SO Farrington 88-08.00 F
6 Austin Lilo FR Farrington 85-02.00 F
7 Amos White SO Farrington 82-06.00 F
8 Colin Kaalele SO Farrington 80-01.00 F
9 Marcus Malepeai FR Kailua 74-05.00 F
10 Jordan Sataraka FR Farrington 65-03.00 F
11 Pilipo Kupahu FR Kailua 62-01.00 F
60 V Boys Discus
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Boyd Crowell JR Kailua 115-01.00 F
2 Jarome Faamata Farrington 101-11.00 F
3 Ethan Mahaulu JR Kailua 99-07.00 F
4 Waynard La'a 11 Nakakuli 82-08.00 F
5 John Nihi JR Roosevelt 78-08.00 F
6 Spenser Burns JR Roosevelt 71-01.00 F
61 JV Girls Shot Put
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Kahoa Mikaele FR Kailua 25-08.00 F
2 Asia-Lynn Butin FR Kailua 17-02.00 F
3 Kristen Izumigawa FR Kailua 16-02.00 F
62 V Girls Shot Put
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Mona Mariko 12 Farrington 35-05.00 F
2 Kyleigh Lilo FR Farrington 35-03.00 F
3 Leilani Myearo-Pacheco SO Farrington 29-09.00 F
4 Tavi Maeva SR Kailua 26-03.00 F
5 JoDean Crowell JR Kailua 25-00.00 F
6 Vanalyn Niumata 12 Nakakuli 24-06.50 F
7 Lorentina Tei 12 Nakakuli 23-07.00 F
63 JV Boys Shot Put
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Keanu Foki SO Farrington 39-08.00 F
2 Charles Sataraka Farrington 39-07.00 F
3 Amos White SO Farrington 35-06.00 F
4 Lance Nunez SO Farrington 34-10.50 F
5 Mitchell Boyd Farrington 33-10.50 F
6 Colin Kaalele SO Farrington 33-09.50 F
7 Marcus Malepeai FR Kailua 32-01.00 F
8 Austin Lilo FR Farrington 30-01.00 F
9 Jordan Sataraka FR Farrington 26-06.50 F
10 Pilipo Kupahu FR Kailua 24-05.00 F
Michael Boyd Farrington DQ F
64 V Boys Shot Put
===============================================================================
Name year school finals
===============================================================================
1 Boyd Crowell JR Kailua 39-08.50 F
2 Jarome Faamata Farrington 39-00.50 F
3 Spenser Burns JR Roosevelt 34-07.50 F
4 John Nihi JR Roosevelt 32-09.50 F
5 Ethan Mahaulu JR Kailua 32-01.00 F
6 Waynard La'a 11 Nakakuli 30-01.00 F